کودک یار
معرفی بهترین ها برای کودکان
                                                                 
آمار وبلاگ
  • تعداد بازدیدکنندگان: 609811
جمعه 28 مرداد‌ماه سال 1390 :: 04:52 ب.ظ ::  نویسنده : کودک یار

 کتاب زبان زرافه - تالیف فرشته سبحانی

نام کتاب: زبان زرافه

تالیف: فرشته سبحانی

اننتشارات: دات

صفحه: 144

قیمت: 2800 تومان

 

جواد لگزیان 

بی‌مهابا و مسلسل‌وار هر چه حرف بی‌ربط بود از دهانها بیرون می‌آمد و ناگهان عده‌ای چون لشکر مغول قبل از فتح دیوار چین به هم هجوم آوردند...و در این زمان بود که هاتفی ندا درداد زنگ بزنید۱۱۰بیاید.چشمانتان قبض گاز شش رقمی نبیند یک مرتبه نعره‌ای شنیدم که عمرا گودزیلا صاحب چنان صوتی باشد حتی علیه دشمنش یعنی گیدورا. نعره که برخاست همه گریختند و نفس کش طلبی که توپ پلاستیکی در دست داشت، آن را در حالیکه تکه و پاره شده بود، شوت کرد وسط خیابان و دیگر شما صدایی از جنبده‌ای نمی‌شنیدید و نه اثری از موجودی، به فاصله‌ای کوتاه خیابان در سکوتی غمگین فرورفت .

آنچه خواندید سناریوی خاکستری فیلمی نئورئالیستی بود ! اساسا دعوا از آنجا ‌شروع شد که بچه‌های یک محله با هم حرفشان شده بود که کی برود این بار توپ را بیاورد و بزرگترها هم وارد میدان شده بودند‌ .

صحنه‌های خشونت را همه ما می‌بینیم اما چاره کار چیست‌؟ ارتباط بدون خشونت فنی است برای ارتباط انسانی و لبخند و امید در این روزگار کج مدار .

در کتاب زبان زرافه ما با کارگاههای ارتباط بدون خشونت برای کودکان و نوجوانان ۵ تا ۱۰ سال آشنا می‌شویم و می‌آموزیم که می‌توانیم با بچه‌ها یک کارگاه عدم خشونت داشته باشیم و باهم همدلی را تجربه کنیم آن هم با همکاری یک زرافه‌. لابد می‌پرسید حالا چرا زرافه .


آنچه زرافه را عمومی‌ترین نماد در میان فعالان ارتباط بدون خشونت کرده است ویژگی‌هایی است از قبیل :


۱ - بزرگی قلب: زرافه قلبی به وزن حدود ۱۰ کیلوگرم دارد که نمادی است برای توجه به احساسات .

۲ - فشار خون بالای زرافه نمادی است از قدرت قلب زرافه در واکنش سریع عاطفی .

۳ - بلندی گردن: امکان دیدی وسیع تر را فراهم می‌کند، تا زرافه بتواند پیامد گفتار و رفتار خود (انتخاب خود) را ببیند چه هر انتخابی پیامدی دارد که تاثیری بر زندگی خود و دیگران می‌گذارد .

۴ - قدرت پا: زرافه پای قدرتمندی دارد که می‌تواند حتی شیر را در زمانی که به زرافه حمله می‌کند تا چند متر پرت کند و این نمادی است برای قدرت حمایتگر او در دفاع از خود که برای جلوگیری از آسیب به کار می‌آید .

۵ - زبان زرافه‌: بزاق دهان زرافه این خاصیت را دارد که تیغ و خار گیاهان را نرم و قابل خوردن کند. بنابراین می‌تواند نمادی باشد برای شنیدن هر کلام ناخوشایندی و ترجمه آن به احساسات و نیازهای انسانی یعنی اینکه به دیگران خوب گوش کنیم تا داد نزنند .

۶ - بلندی پا: نمادی برای حرکت و پیشرفت به سمت آنچه آرزویش را داریم .

۷ - غذای زرافه: ساده و مختصر برگ سبزی می‌خورد و قناعت پیشه است که همه‌اش برای ما درس است .

۸ - سرعت زرافه : ۵۰ کیلومتر در ساعت که به ما می‌آموزد باید زود دست به کار شویم .

۹ - آرامش زرافه: آرامش و بی‌آزاری عجیب او در برابر همه با آن نگاه مهربان. او به همه فضایی برای بودن در طبیعت می‌بخشد و وقتی حضور دارد پرستو و مورچه و گرگ همه از او درامانند و آرامش دارند .

۱۰ - زبان زرافه : طول زبان این زرافه تا ۴۰ سانت است که یعنی خوب حرفهایش را و البته همه حرفهایش را بیان می‌کند .


کتاب "زبان زرافه" ترجمه و تالیف فرشته سبحانی شرح کاملی از کارگاههای ارتباط بدون خشونت برای کودکان و نوجوانان را نشر دات در ۱۴۴صفحه  و با قیمت ۲۸۰۰ تومان منتشر کرده است .


کتابی که می‌گوید کلمات پنجره‌اند نه دیوار .

منبع: زبان زندگی 

 

---- 

متاسفانه نویسنده کتاب خانم فرشته سبحانی در تاریخ ۲۴/۱۱/۹۰ بعد از تحمل یک دوره بیماری درگذشتند.مراسم یادبود ایشان روز پنجشنبه27 بهمن برگزار می شود.